Historie

DeFormáci svou historii započali v roce 2013 a to na popud budoucí režisérky Martiny.
Postupně se do spolku zařadilo osm amatérských herců, kteří se rázem pustili do zkoušení první inscenace od dramatika Jiřího Macků – Proklatě dobré šance. Hra popisuje souhrn událostí v jedné sportovní redakci, sleduje vývoj charakterů několika osob v průběhu komunistické éry a v následné porevoluční době.
Hru provázelo několik nepříznivých chvil – herci nechodili na zkoušky, trvalo dlouho než jsme se dostali do samotného divadla, onemocněla jedna z hlavních rolí a my na poslední chvíli hledali náhradu, kdy jsme z ženské role museli udělat mužskou.
Ale nevzdali jsme to a 19. června 2014 proběhla historicky první premiéra v našem rodném Benešově.

vsichni
Proklatě dobré šance

Druhá hra byla čistě autorská. Napsala ji režisérka Martina Vašáková společně s jednou z ochotnic Klárou Šimákovou. Jedná se o černou komedii Honzo, vstávej!, která pojednává o tématu eutanázie. Rockový muzikant Johnny po vážné autonehodě upadl do komatu. Jeho duše však zcela vnímala vše, co se kolem něho odehrávalo. Jak zvládne poslouchat okolí, které se rozhoduje pro odpojení od přístrojů? A dokáže tomu všemu zabránit starostlivá sestřička Jolana, která jako jediná s Johnnym komunikuje?

Premiéra dopadla skvěle, u diváků jsme měli úspěch. V tuto chvíli se naše hra dočkala zatím pěti repríz a doufáme, že se k němu ještě někdy vrátíme.

10915192_10205993471543885_6626208896872380638_n

U autorské tvorby jsme zůstali a další hrou byla detektivní komedie Chladnější než obvykle. Samotný základ pro inscenaci vznikl z čisté herecké improvizace, která byla natáčena a finálně zpracována naší režisérkou. Pojednává o popleteném detektivu Holdokovi, který se snaží objasnit záhadné úmrtí Paní domu. Podaří se mu mezi falešnými a propletenými obyvateli domu narazit na pravého vraha? A je všechno opravdu tak, jak to vypadá?

Premiéra proběhla 28. ledna 2016, kdy s potěšením můžeme napsat, že diváci odcházeli pobaveni a s úsměvem na tváři.

Chladnější než obvykle.  Obyvatelé domu pod dohledem detektiva Holdoka.
Chladnější než obvykle.
Obyvatelé domu pod dohledem detektiva Holdoka.

Vzhledem k tomu, že jedna z ochotnic odjela na semestr do Holandska, byli jsme nuceni s reprízou počkat do října 2O16. Mezi tím jsme 8. dubna 2016 představili autorské dramaticko-hudební revue deFormace v HD, které bylo připraveno speciálně pro festival Jeden svět. Naše představení vzbudilo mnoho emocí (pozitivních i rozbouřených), za což jsme strašně rádi.

V roce 2017 jsme pak odehráli premiéru nové hry Věře nevěřte!, též autorské inscenace a reprízovali s Chladnější než obvykle (například Neveklov, Praha, Sedlčany, Týnec).
Repríza Věře nevěřte! zatím proběhla pouze jednou, vzhledem k očekávanému přírůstku do našeho souboru 🙂

17992344_1028534113915511_1554934905574779180_n

Rok 2018 přinesl mnoho nového. Dne 26. dubna v 5:16 se náš soubor rozrostl o očekávaného Jonáška Gavendu. Z toho důvodu tedy v nové autorské hře nehrála Klára Gavendová, kterou jsme pouze promítali. Pauzu si také dal David Zamrazil, který se svou rodinou pracuje na domečku. Na druhou stranu jsme se rozrostli také o dva další herce – Vojtu Krátkého a Andreu Černou. Premiéra nové hry FutuRum proběhla tradičně v létě, konkrétně 15. června 2018. Tentokrát jsme naše diváky vzali do daleké budoucnosti a rovnou do vesmíru.

31190073_1335871626515090_1137861952607662350_n

Potomci povyrostli, a tak jsme se do nové hry mohli pustit v plném počtu 8 herců plus režisér s nadšením. Na toto zkoušení jsme se hodně těšili, protože jsme se rozhodli pro žánr telenovely a bylo nám jasné, že to bude pořádná zábava. Kola vášně vznikaly na zkouškách několik měsíců, hodně jsme improvizovali a užívali si přehrávat pořádné emoce! Dali jsme si záležet, aby v naší univerzální mexické telenovele nechyběly pravé telenovelské zápletky – tragická událost, nešťastná láska, sirotek v košíku, pokus o vraždu, tajné zásnuby, rodinná tajemství, facky, omdlévání, medailonek s fotografií nebo zlé dvojče … Ale nebojte, vše dobře dopadlo. Juan José si vzal krásnou Annu Mariu, která milovala ananasy stejně jako on, vstal z vozíku a my jsme to odehráli zatím pokaždé velmi radostně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress